ORDO FRANCISCANUS SAECULARIS

strona Wspólnoty Narodowej w Polsce

Klasztor Prowincji Matki Bożej Anielskiej Braci Mniejszych
02-679 Warszawa, ul. Modzelewskiego 98a


Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce

Sylwetki świętych i błogosławionych

Zapraszamy:

Święty Franciszek z Paoli

św. franciszek z Pauli Franciszek urodził się 27 marca 1416 r. w Paoli we Włoszech. Pochodził z ubogiej rodziny, wychowany w duchu religijnym. W wieku 12 lat Franciszek zamieszkał u oo. Franciszkanów w klasztorze S. Marco Argentano, jednak po roku opuścił klasztor i wrócił do domu. Następnie wraz z rodzicami odbył pielgrzymkę po sanktuariach włoskich. Wstąpił do Trzeciego Zakonu św. Franciszka z Asyżu.

Po powrocie założył w pobliżu miasta pustelnię, gdzie oddał się surowemu życiu pokutniczemu. Z biegiem czasu do Franciszka dołączali do niego uczniowie i w związku z tym powstało nowe zgromadzenie zakonne. Był założycielem zakonu Braci Najmniejszych – ,,minimów”. Franciszek do trzech ślubów zakonnych, dołączył ślub czwarty: zachowanie przez całe życie postu od jedzenia mięsa i nabiału. Posiadał dar czynienia cudów, swoje życie ascetyczne wzorował na doświadczeniach Ojców pustyni.

Zmarł 2 kwietnia 1507 r. w Plessis-les-Tours we Francji, gdzie został również pochowany. W poczet błogosławionych zaliczył go papież Leon X w 1513 r., a 1519 r. został kanonizowany. W 1943 r. papież Pius XII ogłosił św. Franciszka z Paoli patronem marynarzy włoskich.

Mirosław Kuczkowski OFS

projekt: www.atcsites.com